[Astra J] Opel Astra J Sports Tourer - Krzy Krzy

Tutaj prezentujemy nasze Ople i ich modyfikacje, wymiany, naprawy.
Awatar użytkownika
Krzy Krzy
Forumowicz
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 15, 18:51
Województwo: małopolskie
Imię: Kamil
Model: Astra
Silnik: A20DTH

Post autor: Krzy Krzy »

1. Model: Astra J Sports Tourer
2. Silnik: A20DTH
3. Rok produkcji: 2011
4. Przebieg: ok. 180 kkm
5. Wyposażenie: m.in. Reflektory ksenonowe adaptacyjne AFL, Nawigacja, Skórzana i Podgrzewana Kierownica, Sportowe Podgrzewane Fotele
6. Inne informacje o aucie: patrz poniżej
7. Car audio: seria (7 głośników premium)
8. Modyfikacje:
a) Wewnątrz: brak
b) Zewnątrz: brak
9. Plany:
a) montaż kamerki cofania;
b) montaż elektrycznych szyb z tyłu;
c) montaż czujników parkowania w przednim zderzaku;
d) montaż podłokietnika;
e) montaż dodatkowego oświetlenia wnętrza z tyłu;
f) obniżone/gwintowane zawieszenie;
g) wymiana/przyciemnienie świateł z tyłu;
h) pożądne alusy.
10. Zdjęcia: patrz poniżej
11. Wymiany/naprawy: patrz poniżej

Krótki opis historii Astry do dnia dzisiejszego:
Auto zostało sprowadzone z Niemiec za pośrednictwem zaufanej osoby. Przed przyjazdem do Polski auto służyło jako pojazd firmowy. Astra jest dobrze wyposażona, najbardziej zadowolony jestem z systemu adaptacyjnych bi-xenonów, silnika oraz sportowych foteli. Prócz tego z ciekawszych rzeczy moja Astra posiada nawigacje, podgrzewaną kierownice oraz zamontowany zestaw Bluetooth Bury CC 9060 Plus. Ciekawostką są elektryczne szyby tylko z przodu, z tyłu są korbki.

Za każdym razem jak tylko siadam za kierownicą Astry na mojej twarzy pojawia się uśmiech, jazda sprawia mi przyjemność. Nie ukrywam, że dużą zasługę ma tutaj silnik o mocy 160 KM, dobrze zestrojone zawieszenie oraz ergonomiczne i wygodne wnętrze.
Na początku poszukiwań nowego pojazdu myślałem nad zakupem auta z grupy VAG lub grupy BMW, lecz ostatecznie skusiłem się na Opla. Z wyboru jestem zadowolony z kilku powodów, głównym jest fakt, iż Astra nie ustępuje swojej konkurencji.

Nie posiadam większych planów odnośnie modyfikacji mojej Astry. Na początek chciałbym doprowadzić autko do stanu „idealnego”, ponieważ pojazd posiada kilka wad. Rzeczy, które moja Astra nie posiada, a które chciałbym zamontować to: kamerka cofania, szyby elektryczne z tyłu, czujniki parkowania z przodu, podłokietnik, dodatkowe oświetlenie z tyłu.

Zdjęcie Astry po pierwszych oględzinach:
Obrazek

Zdjęcie Astry z dnia zakupu:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Podczas pierwszej wizyty w ASO prócz gruntownego sprawdzenia stanu technicznego Astry, dokonałem rozszerzenia funkcji komputera pokładowego:
Obrazek

Ponieważ zbliżał sie okres zimowy postanowiłem zakupić kilka przydatnych rzeczy:
- oryginalne chalapacze (przód i tył):
ObrazekObrazek

- oryginalna mata do bagażnika (również napisze krótką recenzje ze względu na brak informacji na internecie):
ObrazekObrazek

- dywaniki gumowe firmy REZAW-PLAST (postaram się napisać recenzje ponieważ przed zakupem nie znalazłem żadnej informacji na ich temat):
Obrazek

- oryginalne kołpaki do stalówek:
Obrazek

07.01.2015
Z rzeczy mniej przyjemnych Astra jeszcze przed Świętami miała drobne zdarzenie na parkingu - kierowca innego auta nie zauważył mojej stojącej Astry i postanowił wyjechać z parkingu w efekcie uderzając w mój pojazd. Szczęście w nieszczęściu uszkodzeniu uległ tylko zderzak.
ObrazekObrazek

Natomiast z ostatnich modów jakie nie planowałem to pęknięta tylna szyba ... :evil: Pech ciał, że zdarzenie miało miejsce w ostatnią sobotę i do dnia dzisiejszego nikt nie był w stanie sprowadzić nowej ...
ObrazekObrazek

Tak obecnie wygląda moja Astra:
ObrazekObrazek

Mam nadzieje, że zapas pecha na najbliższe lata został już wyczerpany :D

25.01.2015
Problem z szybą zażegnany - wprawiona nową firmy Pilkington.

Ostatnio zakupiłem kilka rzeczy:
- przyrząd do ściągania plastikowych nakładek na śruby. Bardzo przydatny gadżet :D
Obrazek

- kilka nowych kosmetyków trafiło do mojej kolekcji 8-) :
Obrazek

W zeszły czwartek ASO dokonało wymiany oleju w moim bolidzie, ponieważ miarka wskazywała poziom minimalnie powyżej maximum. Teraz muszę regularnie sprawdzać miarkę aby sprawdzić faktyczny stan silnika.

19.02.2015
Dzisiaj po długich poszukiwaniach udało się wgrać najnowsze mapy Polski oraz innych miast Europy. Nareszcie nie będę ograniczony tylko do mapy Niemiec :lol:

01.05.2015
Aktualizacja tematu:

- Po długich bojach z ubezpieczycielem ostatecznie tylni zderzak został naprawiony w ASO, włącznie z jego malowaniem i cieniowaniem elementów sąsiadujących. Efekt końcowy jest przyzwoity, wszystko całkiem fajnie spasowane.

- Dwa tygodnie temu Astra dostała nowy filtr, co by jej się lepiej oddychało. Nie zapomniałem również o jakości powietrza dla mnie i moich pasażerów, w związku z tym wymieniłem filtr kabinowy.

- Udało się w końcu zamontować już dawno zakupione chlapacze tylne.

- Ponieważ przyciemniane lampy na tył są dość drogie, postanowiłem poszukać alternatywnego rozwiązania i pobawiłem się foliami przyciemniającymi. W tym celu zakupiłem dwa produkty firmy Oracal o oznaczeniu 8300-074 (folia jasno szara), 8300-073 (folia ciemno szara). Efekt testowego obklejenia możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Podsumowując testy mogę powiedzieć, że folia ciemnoszara (073) jest zdecydowanie za ciemna. Folia jasno szara (074) nadaje się idealnie i efekt końcowy jak dokładnie taki jaki chciałem osiągnąć - światła są niemalże identyczne jak ori przyciemniony tylni klosz. Jasność świecenia świateł obklejonych folią jasno szarą praktycznie nie uległa zmianie, czego nie mogę powiedzieć o folii ciemnoszarej.
Sam proces nakładania folii nie jest jakoś szczególnie trudny. W celu uzyskania zadowalających efektów, bez pęcherzy powietrza potrzebne są jednak cztery ręce - ja niestety wszystko robiłem sam i klosz wymaga ponownego nakładania folii.

25.01.2016

Aktualizacja tematu, ponieważ nic dawno nie pisałem … :lol:

W połowie października zamontowałem diodę LED sygnalizującą wypalanie filtra DFP (KMY dzięki za podesłanie materiałów i dodatkowe informacje). Po wielu namysłach ostatecznie podłączyłem się do wiązki zlokalizowanej w progu przy kierowcy. Było trochę roboty z rozbieraniem plastików i poszukiwaniem tego jednego kabelka, ale ostatecznie się udało.
Do dnia dzisiejszego dioda zamocowana jest prowizorycznie, ponieważ muszę dokończyć „daszek”, który będę mocował na plastiku kolumny kierowniczej (coś w stylu „shift light”). "Daszek" zaprojektowałem i wydrukowałem na drukarce 3D, pozostaje tylko kwestia obórki wyrobu i malowania.

Obrazek
ObrazekObrazekObrazek

W „zeszłym roku”, tj. końcem grudnia 2015 wymieniłem komplet sprzęgła wraz z kołem zamachowym dwumasowym. Całe szczęście, że zdecydowałem się na ten zabieg teraz, ponieważ stare łożysko wyciskowe już mocno niedomagało i kto wie ile jeszcze mogło dogorywać przed totalnym zniszczeniem... Koło dwumasowe również nie było w najlepszej kondycji ze względu na znaczne luzy …

Obrazek
ObrazekObrazek

Korzystając z faktu, że kilka części samochodu zostało zdementowanych (półosie, skrzynia, itp.) postanowiłem wymienić uszczelkę pomiędzy pompą oleju, a smokiem. Uszczelka ta jest wadą silników 2.0 CDTI, o czym wiedzą lub się dowiedzą posiadacze 2-litrówek. Niewymienione uszczelnienie może doprowadzić nawet do zatarcia jednostki.
W moim przypadku pomimo zbliżania się do przebiegu 200 000 km uszczelka ku zaskoczeniu była w dobrej kondycji, ale i tak została zastąpiona nową oryginalną częścią. Teraz będzie spokój na dłuższy czas.

Obrazek

Wymiana kompletu sprzęgła, koła zamachowego, uszczelki oraz zalania silnika nowymi płynami zajęła prawie cały dzień. Jestem przekonany, że warto było i teraz mogę spać spokojnie :D

W najbliższych planach jest montaż sprężyn Eibach, które kupiłem już pół roku temu, ale jeszcze nie miałem okazji ich zamontować …
Dodatkowo poluje na alusy 18” lub 19” :twisted:

ObrazekObrazekObrazek

Kilka zdjęć Astry przygotowanej na zimę:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

05.06.2016

Początkiem lutego Astra świętowała okrągłą rocznice 200 000 km i mam nadzieje, że dalej będzie służyła bezawaryjnie 8-)

ObrazekObrazek

Przeprowadziłem testy obklejania świateł folią według wytycznych, jakie zostały podane na forum i faktycznie woda z kropelką płynu do naczyń robi robotę i proces jest o wiele łatwiejszy. Tak czy inaczej ostatecznie zdecydowałem, że światła nie będą przyciemniane z użyciem folii i poluje na oryginalne dymione reflektory :D

Zgodnie z planami chciałem wymienić sprężyny, ale to, co zastałem pod maską bardzo mnie zaskoczyło. Końcówki tłoczyska przedniego amortyzatora są totalnie skorodowane :shock: Przy próbie odkręcenia góry Hex uległ obrobieniu. Nie pozostaje nic innego jak wymienić amortyzatory na nowe lub kupić gwint... Jestem bardzo ciekawy jak wygląda tył, co tam mnie zaskoczy. Na chwile obecną prace nad wymianą sprężyn są wstrzymane :roll:

ObrazekObrazek

Z ostatnich "modów", które nie planowałem, a były konieczne do poprawnego funkcjonowania auta jest nagła wymiana obudowy chłodniczki EGR.
Pewnego pięknego poranka, gdy jechałem do pracy zauważyłem dziwne wskazania wskaźnika temperatury. Pomyślałem, że to pewnie błąd, ale postanowiłem jechać bardzo delikatnie. Gdy dotarłem na miejsce okazało się, że nie mam płynu chłodniczego w zbiorniczku ... :shock: Po dłuższej analizie silnika oraz zasięgnięciu wiedzy w Internecie okazało się, że winowajcą jest pęknięta obudowa chłodniczki EGR - jedna z wad silników 2.0 CDTI. Problem jest o tyle poważny, że cały zbiorniczek płynu chłodniczego znikał po przejechaniu 10 km...

Obrazek

Udałem się do ASO i zakupiłem nową oryginalną obudowę za 150 zł i przystąpiłem do wymiany elementu. Obudowa znajduje się praktycznie na wierzchu, ale ze względu na małą ilość miejsca pod maską Astry cała operacja trwała ok 4 godzin. Na koniec zalałem cały układ oryginalnym płynem chłodniczym GM.
Nowa obudowa chodniczki EGR, którą kupiłem w ASO ma poprawioną konstrukcje i nie powinna już pękać. Numer części to GM 55590953.

ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 5 cze 16, 23:31 przez Krzy Krzy, łącznie zmieniany 5 razy.
Hudy
Forumowicz
Posty: 103
Rejestracja: 29 gru 14, 11:38
Województwo: mazowieckie
Imię: Bartek
Model: Astra
Silnik: X25XE
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudy »

Świetne są Jki, pozycja za kierownicą w tych lepszych fotelach to jest bajka i wzór, możliwość regulacji jest przeogromna i za to bardzo lubię IV, zdarza mi się 1.4 turbo prowadzić i jako tako jeździ, z Twoim silnikiem już musi być całkiem w porządku.
Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Posty: 198
Rejestracja: 28 gru 14, 0:30
Województwo: mazowieckie
Imię: Marcin
Model: Zafira
Silnik: Z19DT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Administrator »

Bardzo ładna Astra J. Prezentuje się fajnie i tak jak piszesz, ma potencjał. Tylko dbać i cieszyć się z jazdy :)
Awatar użytkownika
Marcinx
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 3 sty 15, 10:32
Województwo: małopolskie
Imię: Marcin
Model: Astra
Silnik: Y20dth
Lokalizacja: Trzebinia, Chrzanów -KCH-

Post autor: Marcinx »

Dokładnie tylko dbać i cieszyć się z jazdy :D bardzo mnie się te Jtki podobają.
http://www.facebook.pl/Sportive20R

Potrzebujesz pomocy przy wyborze CB oraz montażu car audio? Chętnie pomogę.
Awatar użytkownika
Krzy Krzy
Forumowicz
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 15, 18:51
Województwo: małopolskie
Imię: Kamil
Model: Astra
Silnik: A20DTH

Post autor: Krzy Krzy »

Faktycznie fotele są cudowne. Miałem okazje jeździć Astrą w skórzanych fotelach sportowych ale nie trzymały tak dobrze jak moje obecne (materiałowe) - strasznie się "ślizgałem" w zakrętach na siedzisku fotela.

W najbliższych planach jest zamontowanie chlapaczy na tyle oraz polerka :D
Awatar użytkownika
Krzy Krzy
Forumowicz
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 15, 18:51
Województwo: małopolskie
Imię: Kamil
Model: Astra
Silnik: A20DTH

Post autor: Krzy Krzy »

Aktualizacja tematu:

- Po długich bojach z ubezpieczycielem ostatecznie tylni zderzak został naprawiony w ASO, włącznie z jego malowaniem i cieniowaniem elementów sąsiadujących. Efekt końcowy jest przyzwoity, wszystko całkiem fajnie spasowane.

- Dwa tygodnie temu Astra dostała nowy filtr, co by jej się lepiej oddychało. Nie zapomniałem również o jakości powietrza dla mnie i moich pasażerów, w związku z tym wymieniłem filtr kabinowy.

- Udało się w końcu zamontować już dawno zakupione chlapacze tylne.

- Ponieważ przyciemniane lampy na tył są dość drogie, postanowiłem poszukać alternatywnego rozwiązania i pobawiłem się foliami przyciemniającymi. W tym celu zakupiłem dwa produkty firmy Oracal o oznaczeniu 8300-074 (folia jasno szara), 8300-073 (folia ciemno szara). Efekt testowego obklejenia możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Podsumowując testy mogę powiedzieć, że folia ciemnoszara (073) jest zdecydowanie za ciemna. Folia jasno szara (074) nadaje się idealnie i efekt końcowy jak dokładnie taki jaki chciałem osiągnąć - światła są niemalże identyczne jak ori przyciemniony tylni klosz. Jasność świecenia świateł obklejonych folią jasno szarą praktycznie nie uległa zmianie, czego nie mogę powiedzieć o folii ciemnoszarej.
Sam proces nakładania folii nie jest jakoś szczególnie trudny. W celu uzyskania zadowalających efektów, bez pęcherzy powietrza potrzebne są jednak cztery ręce - ja niestety wszystko robiłem sam i klosz wymaga ponownego nakładania folii.
Awatar użytkownika
Krzy Krzy
Forumowicz
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 15, 18:51
Województwo: małopolskie
Imię: Kamil
Model: Astra
Silnik: A20DTH

Post autor: Krzy Krzy »

Aktualizacja tematu, ponieważ nic dawno nie pisałem … :lol:

W połowie października zamontowałem diodę LED sygnalizującą wypalanie filtra DFP (KMY dzięki za podesłanie materiałów i dodatkowe informacje). Po wielu namysłach ostatecznie podłączyłem się do wiązki zlokalizowanej w progu przy kierowcy. Było trochę roboty z rozbieraniem plastików i poszukiwaniem tego jednego kabelka, ale ostatecznie się udało.
Do dnia dzisiejszego dioda zamocowana jest prowizorycznie, ponieważ muszę dokończyć „daszek”, który będę mocował na plastiku kolumny kierowniczej (coś w stylu „shift light”). "Daszek" zaprojektowałem i wydrukowałem na drukarce 3D, pozostaje tylko kwestia obórki wyrobu i malowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W „zeszłym roku”, tj. końcem grudnia 2015 wymieniłem komplet sprzęgła wraz z kołem zamachowym dwumasowym. Całe szczęście, że zdecydowałem się na ten zabieg teraz, ponieważ stare łożysko wyciskowe już mocno niedomagało i kto wie ile jeszcze mogło dogorywać przed totalnym zniszczeniem... Koło dwumasowe również nie było w najlepszej kondycji ze względu na znaczne luzy …

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Korzystając z faktu, że kilka części samochodu zostało zdementowanych (półosie, skrzynia, itp.) postanowiłem wymienić uszczelkę pomiędzy pompą oleju, a smokiem. Uszczelka ta jest wadą silników 2.0 CDTI, o czym wiedzą lub się dowiedzą posiadacze 2-litrówek. Niewymienione uszczelnienie może doprowadzić nawet do zatarcia jednostki.
W moim przypadku pomimo zbliżania się do przebiegu 200 000 km uszczelka ku zaskoczeniu była w dobrej kondycji, ale i tak została zastąpiona nową oryginalną częścią. Teraz będzie spokój na dłuższy czas.

Obrazek

Wymiana kompletu sprzęgła, koła zamachowego, uszczelki oraz zalania silnika nowymi płynami zajęła prawie cały dzień. Jestem przekonany, że warto było i teraz mogę spać spokojnie :D

W najbliższych planach jest montaż sprężyn Eibach, które kupiłem już pół roku temu, ale jeszcze nie miałem okazji ich zamontować …
Dodatkowo poluje na alusy 18” lub 19” :twisted:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka zdjęć Astry przygotowanej na zimę:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
EmElPe
Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: 29 gru 14, 12:48
Województwo: warmińsko-mazurskie
Imię: Patryk
Model: Astra
Silnik: 17TD
Lokalizacja: SOLDAU

Post autor: EmElPe »

Daszek fajna opcja podoba mi się.
Awatar użytkownika
Krzy Krzy
Forumowicz
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 15, 18:51
Województwo: małopolskie
Imię: Kamil
Model: Astra
Silnik: A20DTH

Post autor: Krzy Krzy »

Mała aktualizacja tematu:
Początkiem lutego Astra świętowała okrągłą rocznice 200 000 km i mam nadzieje, że dalej będzie służyła bezawaryjnie 8-)

Obrazek
Obrazek

Przeprowadziłem testy obklejania świateł folią według wytycznych, jakie zostały podane na forum i faktycznie woda z kropelką płynu do naczyń robi robotę i proces jest o wiele łatwiejszy. Tak czy inaczej ostatecznie zdecydowałem, że światła nie będą przyciemniane z użyciem folii i poluje na oryginalne dymione reflektory :D

Zgodnie z planami chciałem wymienić sprężyny, ale to, co zastałem pod maską bardzo mnie zaskoczyło. Końcówki tłoczyska przedniego amortyzatora są totalnie skorodowane :shock: Przy próbie odkręcenia góry Hex uległ obrobieniu. Nie pozostaje nic innego jak wymienić amortyzatory na nowe lub kupić gwint... Jestem bardzo ciekawy jak wygląda tył, co tam mnie zaskoczy. Na chwile obecną prace nad wymianą sprężyn są wstrzymane :roll:

Obrazek
Obrazek

Z ostatnich "modów", które nie planowałem, a były konieczne do poprawnego funkcjonowania auta jest nagła wymiana obudowy chłodniczki EGR.
Pewnego pięknego poranka, gdy jechałem do pracy zauważyłem dziwne wskazania wskaźnika temperatury. Pomyślałem, że to pewnie błąd, ale postanowiłem jechać bardzo delikatnie. Gdy dotarłem na miejsce okazało się, że nie mam płynu chłodniczego w zbiorniczku ... :shock: Po dłuższej analizie silnika oraz zasięgnięciu wiedzy w Internecie okazało się, że winowajcą jest pęknięta obudowa chłodniczki EGR - jedna z wad silników 2.0 CDTI. Problem jest o tyle poważny, że cały zbiorniczek płynu chłodniczego znikał po przejechaniu 10 km...

Obrazek

Udałem się do ASO i zakupiłem nową oryginalną obudowę za 150 zł i przystąpiłem do wymiany elementu. Obudowa znajduje się praktycznie na wierzchu, ale ze względu na małą ilość miejsca pod maską Astry cała operacja trwała ok 4 godzin. Na koniec zalałem cały układ oryginalnym płynem chłodniczym GM.
Nowa obudowa chodniczki EGR, którą kupiłem w ASO ma poprawioną konstrukcje i nie powinna już pękać. Numer części to GM 55590953.

Obrazek
Obrazek

Mam nadzieje, że przez najbliższy czas już nic nie padnie w moim aucie :D
Awatar użytkownika
ulmi
Klubowicz
Posty: 64
Rejestracja: 3 sty 15, 20:14
Województwo: podkarpackie
Imię: Grzegorz
Model: Astra
Silnik: 1,6 16V

Post autor: ulmi »

bardzo fajne autko :)

sam mam ochote na takie tylko benzyna 1,4 ( T ) ale jeszcze brakuje troche $$$ :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Showroom / Pochwal się swoim Oplem”